Вреди напоменути да су старије игре стреличарства укључивале гађање голубова. Такмичари сада користе штит да погоде одређену мету. Спорт је такође дефинисан посебним правилима. Тако је могао да се уклопи у Летње олимпијске игре распоред.
Један од разлога зашто стреличарство може бити а популаран спорт за полагање улога је због разноврсности укључених дисциплина и такмичења, што спортско клађење може учинити узбудљивијим.
Када је у питању овај спорт, постоје две главне дисциплине. Традиционално стрељаштво се дефинише као гађање без употребе било какве техничке помоћи, а традиционални стреличари углавном користе дуге лукове и завоје. С друге стране, стреличарство је стреличарска дисциплина која захтева од спортиста да пуцају у обојене, округле мете. Стандардне мете су означене са десет једнако распоређених концентричних кругова са вредностима резултата у распону од 1 до 10.
Такође постоје многа стрељачка такмичења и турнири којима се радујемо, као што су:
- ФИТА рунда је једнодневни турнир на отвореном у којем сваки стрелац има 144 стреле са 36 хитаца са сваке од четири удаљености.
- ФИТА рунда у затвореном, завршава се са 30 стрела испаљених са удаљености од 18м са оба краја. ФИТА рунде у затвореном користе лица мете са 3 тачке пречника 40 цм (60 цм за децу).
- ФИТА олимпијско коло затвара са 36 стрела на сваком крају од 70м до последње рунде.
- Унутрашње лиге, где се тимови са три стрелца боре једни против других. Сваки стрелац испаљује три стреле са домета од 18м, са временским ограничењем од два минута по крају.
- Лига на отвореном, у којој учествују тимови од три особе. Три стреле по стреличару на сваком крају, за укупно три краја, од лица мете од 50м до 80цм. Све стреле морају бити испаљене у року од три минута.
- Теренско стрељаштво врши се споља. Кружна лица мете се састоје од 5 прстенова. Они су црни са само унутрашњим прстеном златним, а наведено је само 12 од 24 удаљености.
- 3-Д стреличарство опонаша сценарије лова. Стрелци пуцају на створења од пене са неодређене удаљености.
- Јапанско стрељаштво је познат као кјудо. Кјудо је много више од пуког шутирања и поентирања; ради се и о церемонији и духовним компонентама. Иуми, Киудо лук, се у великој мери разликује од западних лукова, захваљујући свом асиметричном облику.
- Лов на лук, или лов на дивљач луком и стрелом, као и пецање на лук, забрањени су у појединим западноевропским земљама, укључујући Аустрију и Немачку. Међутим, ентузијасти и туристи у неколико земаља могу добити дозволу за лов на лук.